Extrakce kávy


Je to proces, při kterém se do vody dostává veškerá chuť obsažená v kávových zrnech.

Pro dokonalou chuť kávy stačí dodržet několik jednoduchých pravidel a výsledná chuť našeho šálku se může posunout o neuvěřitelný kus dopředu.

Pro nejlepší chuť kávy myslete na tři základní body:

 

degustace uvarene kavy ve french pressu

Správná teplota vody pro přípravu kávy

Hlavním pravidlem je nezalévat namletou kávu vroucí vodu. Při této teplotě se již káva pálí a náš nápoj začne hořknout. Když nám pekař donese spálený chleba, nebudeme spokojeni. Tak proč se spokojit se spálenou kávou?

Stačí když uvaříme vodu do bodu varu a po odstavení ji necháme 3 až 4 minuty chladnout, poté můžeme zalévat.

Zapněte si stopky a začnete na kávu nalévat krouživým pohybem 50 - 60 ml vody

Čas extrakce kávy

Dodržení správného času extrakce je velmi důležité jak pro výjimečnou chuť, tak i pro naše zdraví. Již po 4 minutě extrakce se do vody začínají uvolňovat látky chuťově hořké a zdraví škodlivé.

Pokud si připravujete turka a necháváte si namletou kávu v hrnku po celou dobu vychutnávání si své kávy, vyzkoušejte si příště po 4 minutách kávu slít do druhého hrnku a nebo vyzkoušejte přípravu kávy přes French press.

ve frech pressu doporucujeme pripravovat ruzne kavy z ruznych zemi a uvidite jak budete prekvapeni rozdilnosti chuti

Hrubost mletí kávy

Její správné nastavení je to nejdůležitější v celé přípravě kávy, a proto musíme pamatovat na základní pravidlo:
Hrubé mletí = slabší chuť.
Jemné mletí = intenzivnější chuť.

Hrubost mletí kávy se mění podle toho, jak si kávu připravujete a pro její nejlepší pochopení doporučujeme přečíst náš článek o hrubosti mletí.


100 arabica z pražírny kávy Don Franko


Co se do kávy uvolňuje

Při extrakci získává káva veškerou chuť díky látkám, které se z namleté kávy uvolňují. Můžeme je rozdělit na nerozpustné a rozpustné látky.

 

Nerozpustné látky v kávě

Pevné nerozpustné látky nám v kávě vytváří zákal a můžeme je odfiltrovat. Proto je káva například přes Hario V60 průzračnější oproti "českému turkovi".

Kapalné nerozpustné látky, tedy oleje, nám v kávě vytváří její texturu, celkový "hmatatelný" dojem, který v ústech ucítíme.

zrno Kenya AA DonFranko.cz 

Rozpustné látky v kávě

Rozpustné pevné látky a plyny dodávají kávě její chuť a vůni. Jejich rozpouštění se mění v čase. Proto se kyselé a ovocné chutě začínají uvolňovat dříve než čokoládové a oříškové.

To platí i o kofeinu, který se začíná uvolňovat přibližně po 10 s extrakce. Prozkoumejte článek o kofeinu a zjistěte jak funguje na naše tělo a mysl.


Unikátní kávový rozcestník Don Franko pro správný výběr kávy podle vašich preferencí